+38 (050) 044-88-34 Связь с аудитором!
 
19 | 04 | 2021
Аудиторская компания Прайм Аудит

Для разовой продажи недвижимости за наличные РРО не нужен

Тема законодательства «…для разовой продажи недвижимости за наличные РРО не нужен»
Предмет спора Предприятие продало физдицу квартиру за наличные без использования РРО. Правомерно ли применение пятикратного штрафа за непроведённую через кассовый аппарат операцию?
Позиция предприятия-ответчика Разовая продажа не имеет признаков систематичности осуществления предпринимательской деятельности в сфере торговли. Значит, требования Закона о применении РРО на такую операцию не распространяются.
Позиция налоговой инспекции При продаже квартиры за наличные была осуществлена расчётная операция. Так как она не была проведена через РРО, предприятие должно уплатить пятикратный штраф.
Что решил суд Оснований для начисления штрафа нет. При продаже товара за наличные нужно применять кассовый аппарат, но при условии, что такая операция происходит в сфере торговли, общественного питания или услуг. Поскольку предприятие в этих сферах не осуществляло предпринимательской деятельности, то и не должно было проводить продажу квартиры через РРО.

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

09.07.2009 р.

N К-1126/07

Фактичною підставою для визначення позивачу податкових зобов'язань <...> слугував висновок податкової інспекції <...> про порушення ПП <...> пункту 1 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" внаслідок здійснення розрахункової операції з продажу квартири гр. ОСОБА_1 без використання реєстратора розрахункових операцій.

<...>

Статтею 1 Закону встановлено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності <...>, які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг <...>.

Згідно з наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків та торгівлі України від 03.09.97 р. N 456, яким затверджено проект галузевого стандарту "Роздрібна, оптова торгівля і громадське харчування. Основні терміни та визначення", торгівельна діяльність - ініціативна, самостійна діяльність юридичних осіб і громадян по здійсненню купівлі та продажу споживчих товарів з метою одержання прибутку; <...> сфера торгівлі, на яку поширюється правове регулювання Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", є сферою підприємницької діяльності з характерними для неї ознаками систематичності здійснення купівлі та продажу товарної продукції. А відтак вимоги цього Закону не поширюються на одноразову купівлю чи продаж товару суб'єктом підприємницької діяльності іншої, ніж торгівля, громадське харчування чи надання послуг.
Це підтверджується і змістом статті 3 зазначеного Закону, якою встановлені обов'язки для суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють розрахункові операції <...> при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Закон не обмежив виконання цих обов'язків лише продажем товарів (наданням послуг), а й встановив, що продаж повинен мати місце у сфері торгівлі, громадського харчування чи послуг.

З огляду на це продаж позивачем за готівку квартири гр. ОСОБА_1 за договором купівлі-продажу <...> без встановлення факту здійснення підприємницької діяльності в сфері торгівлі не вимагав проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій.

<...>